A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

• ANDREESCU SKELETTY MIHAI
  • ANDRIESCU ION C.
  • ANDRIESESCU IOAN
  • ASACHI DIMITRIE
  • ASACHI GHEORGHE
  • ATANASIU ALEXANDRU
  • ANDREESCU SKELETTY MIHAI

1882-1965 - COMPOZITOR

Între 1897-1901 elev la Liceul National. Simtindu-se atras spre muzica, dupa terminarea studiilor liceale, s-a înscris la Conservatorul iesean. Dupa terminarea studentiei a plecat la Paris pentru specializare. Întors în tara, Mihai Andreescu Skeletty a predat la Conservatorul din Cluj si a dirijat mai multe concerte pe diferite scene ale tarii. A lasat posteitatii peste 80 de compozitii, variate ca gen si dimensiune. În fruntea realizarilor se afla genul de opera, spre care s-a simtit atras în mod deosebit: Regina Dunareana, Misterele noptii, Copilul haiducilor, Safta, Lazar Cernescu de la Rusca, Catalina Varga, Ghemul fermecat, Cântecul lebedei.