A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z

• TATOMIR NICOLAE
  • TAZLAUANU IOAN
  • TEODOREANU IONEL
  • TEODOREANU LAURENTIU
  • TEODOREANU OSVALD
  • TEODOREANU VASILE
  • THEODORINI THEODOR
  • TIKTIN HARITON
  • TODICESCU VASILE

1887-1926 - PROFESOR SI PEDAGOG

Todicescu Vasile a fost, între anii1903-1907, elev la Liceul National. În acelasi an în care si-a luat bacalaureatul (1907) s-a înscris la Facultatea de litere si filosofie, de la Universitatea Al. I. Cuza din Iasi. Începând cu anul 1911, timp de 3 ani, face cursuri de specializare la Beriln si Leipzig. Din 1913 se transferã la catedra de pedagogie a scolii normale V. Lupu din Iasi, unde mai târziu va fi si director. Conceptiile lui despre noile metode de educatie si instructie publicate în revistele vremii, ideile expuse în unele rapoarte cãtre Ministerul Instructiunii Publice, modul de comportare cu elevii, variatele aspecte ale pregãtirii viitorilor învãtãtori, pentru a corespunde momentelor istorice apãrute, aseazã pe Vasile Todicescu, printre precursorii vremurilor de astãzi.