Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ Clasele a V-a – a XII-a

OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ Clasele a V-a – a XII-a

OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ

Clasele a V-a – a XII-a

Etapa județeană, Iași, 2022

Rezultate finale

Rezultate contestatii

 

Punctaje initiale gimnaziu

Punctaje initiale liceu

 

Important!

1. Calificarea la etapa națională respectă prevederile Regulamentelor specifice de organizare a olimpiade pentru gimnaziu și liceu (O.M.E. nr. 26121/01.03.2022, respectiv  O.M.E. nr. 26116/01.03.2022): :

Art.5 (1) La etapa naţională a Olimpiadei, participă câte un elev/an de studiu din fiecare județ, primul în ierarhia clasei la care a concurat, cu respectarea punctajului minim prevăzut de regulament.

(3) În anul școlar 2021-2022 nu se atribuie locuri suplimentare în vederea participării la etapa națională.

(4) Pentru calificarea la etapa națională, în cazul locurilor rămase neocupate la un an de studiu, acestea nu se distribuie altui an de studiu în cadrul aceluiași județ/sector al municipiului București și nici de la un județ/sector al municipiului București la altul.

2. În vederea stabilirii loturilor județene, pentru situațiile de egalitate de punctaje, sunt valabile criteriile  de departajare prevăzute în regulamente pentru etapa națională:

Gimnaziu (Art. 21):

- punctajul obținut la Subiectul I (proba scrisă);

- punctajul obținut la Subiectul al III-lea (proba scrisă);

- punctajul obținut la Subiectul al II-lea (proba scrisă);

Liceu: (Art. 26):

- punctajul obținut la itemul 2 de la proba scrisă;

- punctajul obținut la itemul 1 de la proba scrisă;

 

Informații utile:

 • Etapa județeană a Olimpiadei de Limba și literatura română este programată sâmbătă, 19 martie 2022, la Colegiul Național Iași. Aceasta se derulează în conformitate cu Regulamentele specifice, aprobate prin O.M.E. nr. 26121/01.03.2022 – gimnaziu, respectiv O.M.E. nr. nr. 26116/01.03.2022 – liceu;
 • Listele cu repartizarea elevilor pe săli se afișează la avizierul Colegiului Național Iași în ziua de vineri, 18 martie 2022,  după ora 1500.
 • Ora la care elevii vor fi prezenţi sâmbătă este 900, cu precizarea că accesul în săli este permis până la ora 930. Elevii se vor legitima cu o copie după certificatul de naştere/carnet de elev avizat pentru anul şcolar în curs/carte de identitate.
 • Proba scrisă va începe la  ora 1000 și va dura 3 ore.
 • Rezultatele inițiale vor fi afişate la avizierul și pe site-ul Colegiului Național Iași, după finalizarea evaluării, în cursul zilei de duminică, 20 martie 2022, până la ora 1200, cu respectarea normelor de protecție a datelor cu caracter personal, conform legii.
 • Eventualele contestaţii se vor depune la secretariatul Colegiului Național Iași, în ziua de luni, 21 martie 2022, între orele 1300-1500. Rezultatele finale se vor afişa la avizierul și pe site-ul liceului în aceeași zi, după ora 1800.

Mult succes!

Comisia județeană

Contact

 • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
 • Tel: (0040) 0232 214036
 • Fax: (0040) 0232 264385
 • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
 • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner