Prima pagină Rezultate la olimpiade şi concursuri

Repere ale performanţei

 


Spiru Haret, unul dintre ctitorii învãţãmântului românesc, nota: „Averea pe care o au şcolile sãlãşluieşte în primul rând în elevii ce au trecut pe acolo”. în contextul şcolii contemporane, aceastã afirmaţie capãtã valenţe parabolice: fiecare şcoalã are dreptul şi datoria de a-şi fãuri prestigiul. Cu fiecare an şcolar, Colegiul Naţional continuã sã îşi exercite consecvent acest drept şi sã îsi construiascã cu responsabilitate destinul.

Prestigiul Colegiului Naţional se datoreazã într-o mãsurã considerabilã performanţelor obţinute de elevi la olimpiadele şi concursurile naţionale şi internaţionale. Ni se pare semnificativã opinia despre performanţã pe care ne-a împãrtãşit-o unul dintre olimpicii noștri, multiplu medaliat naţional şi internaţional: „Fiecare succes e un pas înainte, deşi nu consider cã rezultatele sunt aşezate pe o scarã valoricã pe care sã doresc sã urc, dacã fiecare îşi impune un standard, al meu nu e simplu sã merg la olimpiade şi nu sunt de acord cu cei care privesc un premiu la un concurs ca pe un scop în sine. Pentru mine, e vorba despre interes, despre pasiunea pe care am observat cã mulţi oameni, la diverse vârste, o uitã. Nu vã incomodeazã numãrul imens de persoane care privesc propria muncã drept un calvar? Dacã existã o semnificaţie deosebitã a acestor premii, ea se regãseşte în plãcerea pentru ştiinţã.” (Interviu în revista Colegiului Naţional, Spre luminã, nr. 22, ianuarie 2010).

Contact

  • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
  • Tel: (0040) 0232 214036
  • Fax: (0040) 0232 264385
  • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
  • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner