Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente FILIT, activitatea „Scriitori în școli”

FILIT, activitatea „Scriitori în școli”

Vineri, 20 octombrie 2023, între orele 10.00 – 12.00, elevii și profesorii sunt invitați în Sala de Festivități a Colegiului Național Iași, unde va avea loc întâlnirea cu scriitoarele Lilia Calancea și Ioana Maria Stăncescu.

Desfășurată în cadrul FILIT, activitatea „Scriitori în școli” lansează invitația la un dialog cultural viu și autentic între liceeni și autorii contemporani.

Cele două scriitoare propun cititorilor subiecte provocatoare și de actualitate socială și istorică: Holocaustul – „Infernul inocenților”, „Iadul din Treblinka” (Lilia Calancea), respectiv condiția femeii în societatea contemporană românească (Ioana Maria Stăncescu).

Lilia Calancea, prezentare.

Ioana Maria Stăncescu, prezentare.

Contact

  • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
  • Tel: (0040) 0232 214036
  • Fax: (0040) 0232 264385
  • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
  • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner