Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente Zilele Colegiului National, 23-25 ian. 2013

Zilele Colegiului National, 23-25 ian. 2013

 Programul manifestărilor prilejuite de sărbătorirea a 185 de ani de la întemeiere

 

Miercuri, 23 ianuarie 2013 

Ora 10,00

 • Inaugurarea Corpului B al Colegiului Național Iași
 • Deschiderea festivă: mesaje ale invitaţilor, Lumină şi cunoaştere” - spectacol al elevilor Colegiului Naţional, loc de desfăşurare: Sala de festivităţi a Colegiului Naţional Iaşi

Ora 14,00

 • Arc peste timp” - întâlnire cu profesorii de ieri şi de azi ai şcolii, loc de desfăşurare: Cancelaria Colegiului Naţional Iaşi

Joi, 24 ianuarie 2013

Ora 11,00

 • Lansarea ultimului număr al revistei „Spre lumină” - coordonatori: prof. Lavinia Giugula, prof. Nicoleta Munteanu, loc de desfăşurare: Sala de festivităţi a Colegiului Naţional Iaşi           

Ora 13,00

 • Lansarea ultimului număr al revistei „Alecart” - coordonator: prof. Nicoleta Munteanu, loc de desfăşurare: Sala de festivităţi a Colegiului Naţional Iaşi 

Suntem onoraţi să avem ca invitaţi în cadrul lansării nr. 9 al revistei Alecart trei nume şi personalităţi ale Iaşului: matematicianul lector univ. dr. Marius Paşa, membru în Colegiul de Onoare al revistei, cunoscutul scriitor Lucian Dan Teodorovici, autorul celui mai premiat roman al anului, “Matei Brunul”, şi conf. univ. dr. Ştefan Colibaba, profesor la Facultatea de Litere, Universitatea „Al. I. Cuza”, Iași. Nu întâmplător, am numit prima parte a evenimentului “Formule, poveşti, proiecte”, invitându-vă la o dezbatere despre formula Alecart sau alte formule de succes, despre literatura de astăzi şi deschiderea tinerei generaţii spre lectură. În cea de-a doua parte, vorbim cu şi despre Generaţia Alecart. Povestim alături de Ioana Lionte, absolventă “Naţional” şi Ecaterina Reus, absolventă “Băncilă” despre experienţe de studiu de un alt nivel, la cele mai mari universităţi din Europa şi Statele Unite. Vorbim despre şansa Generaţiei Alecart de a intra în cele mai bune centre universitare, despre alegeri şi despre sfaturi ale celor care pot compara, acum, sisteme educaţionale, culturale şi sociale din cele mai puternice universităţi europene şi americane. Vă invităm să luaţi parte la dezbaterea noastră, să interveniţi cu gânduri, atitudine şi multă voie-bună la evenimentul nostru, cu opinii despre revista şi conceptul Alecart, despre subiectele propuse de invitaţii noştri, despre cultura de astăzi. Nu încheiem evenimentul Alecart fără un moment relaxant, dar profesionist, prin reprezentaţia artistului Florin Mantale.

 

 

Ora 12,00 

 • „Despre înfiinţarea Colegiului Naţional - interpretări şi ipoteze”, conferinţă - coordonator: prof. Adriana Radu, loc de desfăşurare: Biblioteca „Titu Maiorescu“a Colegiului Naţional Iaşi 
 •  „Unirea Principatelor”,  conferinţă - coordonator: prof. Ioan Popa, loc de desfăşurare: Sala P-10
 • „Repere în învăţământul european”, dezbatere - coordonator: prof. Cornelia Fiscutean, loc de desfăşurare: Cabinetul de geografie
 • „Teologie și politică la Blaise Pascal: provocări pentru modernitate”- conferinţă susținută de cercetător științific dr. Cristian Moisuc, Facultatea de Filosofie și Științe Social Politice, Universitatea ”Al. I. Cuza" Iași, coordonatori: prof. Lucia Afloroaei, Maria Moisuc, loc de desfăşurare: Sala I-1
 • „Provocări ale lumii contemporane” - prezentare de proiecte, dezbateri, lansare de publicații, coordonatori: membrii Catedrei de limba engleză, loc de desfăşurare: Sala I-3

Vineri, 25 ianuarie 2013

Ora 12,00

 •  „Pro Scientia”, concurs interdisciplinar (fizică-chimie-biologie), cu participarea elevilor claselor a VII-a - coordonatori: prof. Mărioara Lăcătușu, Adriana Preotu, Andu Ouatu, loc de desfăşurare: Laboratorul de fizică și laboratorul de chimie
 • „Sănătate prin alimentaţie”, prezentare de proiecte şi dezbatere, cu participarea elevilor claselor a XI-a - coordonatori: prof. Corina Gheorghiță, Geanina Mangalagiu,Mihaela Tudose, loc de desfăşurare: Laboratorul de biologie                                                   
 •  „Să ne cunoaștem oraşul”, concurs de geografie pentru elevii claselor V - VII - coordonatori: membrii Catedrei de geografie, loc de desfăşurare: Cabinetul de geografie
 • „Paşi pe nisip”,  concurs de recitare, participă elevi ai claselor V - VIII și IX - XII - coordonatori: membrii Catedrei de limba română, loc de desfăşurare: Sala de festivităţi a Colegiului Naţional Iaşi 
 • Lansarea revistei  „Introspecții" - coordonatori: prof. Dorina Apetrei, prof. Lucia Afloroaei, loc de desfăşurare: Biblioteca „Titu Maiorescu“ a Colegiului Naţional Iaşi
 • Lansarea revistei clasei a X-a B - coordonator: prof. Carmen Martinuș, loc de desfăşurare: Sala P-10
 • Concurs de cultură generală - coordonator: prof. Antonina Bliorț, loc de desfăşurare: Sala I-1
 • „Licht, mehr Licht”, sesiune de referate cu participarea elevilor claselor a XII-a C și E - coordonatori: prof. Valerica Mistreanu, Constantin Cîrciu, loc de desfăşurare: Sala I-3
 • „Volkslieder”, program artistic în limba germană cu participarea elevilor clasei a XI-a E - coordonator: prof. Valerica Mistreanu, loc de desfăşurare: Sala I-4
 • „La France au quotidien” - coordonator: prof. Ioana Teodorescu, Loc de desfăşurare: Sala I-8
 • Activități sportive - coordonatori: membrii Catedrei de educație fizică, loc de desfăşurare: Sala de sport a Colegiului Naţional Iaşi 

Ora 14,00 - 16,00

 • „Feerie pe gheață”, eveniment sponsorizat de Palas Mall  - coordonator: prof. Antonina Bliorț, loc de desfăşurare: Patinoarul „Palas“

21 – 25 ianuarie 2013

 • Concurs „Counter Strike” - coordonator: prof. Gheorghe Sandu, loc de desfăşurare: Sala I-5
 • „Gala du film français”, proiecții de filme franceze premiate la Festivalul de film Cannes - coordonator: prof. Ioana Teodorescu, loc de desfăşurare: Sala I-8 

Contact

 • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
 • Tel: (0040) 0232 214036
 • Fax: (0040) 0232 264385
 • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
 • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner