Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente EU includes U. Look for the ability in disability! 2017

EU includes U. Look for the ability in disability! 2017

EU includes U. Look for the ability in disability!

Joi, 18 mai 2017, în sala de Festivități a Colegiului Național Iași a avut loc deschiderea oficială a activităților proiectului „EU includes U. Look for the ability in disability!”, în prezența reprezentanților celor trei instituții partenere în implementarea proiectului: Colegiul Național Iași, Școala Gimnazială „C. Păunescu”, Iași, Asociația Națională pentru Copii și Adulți cu Autism din România (ANCAAR), filiala Iași.

Proiectul coordonat de prof. Camelia Elena Chihăroi și Mădălin Florea (clasa a XI-a, Colegiul Național) este finanțat prin „aces – Academy of Central European Schools – act local”, în cadrul ariei prioritare 9 a Strategiei UE pentru regiunea Dunării. „Academy of Central European Schools – act local” este finanțată de Fundația ERSTE și coordonată de Interkulturelles Zentrum în colaborare cu Nadácia Slovenskej sporiteľne. Programul este susținut și de către ministerele educației din cele 15 țări membre aces.

Obiectivul proiectului este dobândirea și dezvoltarea  abilităților de comunicare și socializare prin peer comunication, artă, sport și TIC. Împreună cu membrii ANCAAR Iași, elevii celor două școli partenere se vor implica activ în sprijinirea copiilor cu autism prin intermediul unor activități diverse al căror scop este sensibilizarea și responsabilizarea comunității cu privire la nevoile persoanelor cu autism.

Contact

  • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
  • Tel: (0040) 0232 214036
  • Fax: (0040) 0232 264385
  • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
  • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner