Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente Ziua iei la Colegiul Național, 2017

Ziua iei la Colegiul Național, 2017

Ziua iei la Colegiul Național

Vă înformăm că în data de 3 octombrie 2017, Colegiul Naţional Iaşi organizează „Ziua iei la Colegiul Naţional”, activitate defășurată în cadrul proiectului educaţional „Ia din regiunea Iaşi – element de patrimoniu cultural”, derulat în perioada 15 iunie-10 octombrie 2017,  înscris în Concursul Naţional Euroscola.

Spectacolul „Parada iei(ora 13,30 în sala de festivităţi) are ca invitat special pe muzeograful Eva Giosanu de la Muzeul Etnografic al Moldovei (partener în proiect), care va vorbi tinerei generaţii despre importanţa şi elementele specifice ale cămăşii femeieşti cu altiţă (ia), va modera prezentarea costumelor tradiţionale autentice purtate cu mândrie de eleve ale şcolii noastre. O parte din colecţia prezentată provine dintr-o colecţie privată (Ieţcu Elena din Poiana Teiului, Neamţ), iar o altă parte este reprezentată de costume ce aparţin elevilor şi profesorilor şcolii ce cuprind ii autentice din regiunea Iaşi.

Parada cuprinde şi momente artistice, dansuri  populare prezentate de clubul de dansuri de la Palatul Copiilor Iaşi (partener în proiect), cântece populare interpretate de elevi ai colegiului.

Vă aşteptăm alături de noi în încercarea de a promova un element de identitate naţională, cămaşa femeiască cu altiţă: ia.
Persoane responsabile de activitate: prof. Mihaela Ţurcanaşu și prof. Oana Păsărică.