Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente Cea mai responsabilă clasă!

Cea mai responsabilă clasă!

Proiectul educaţional Școala pentru valori autentice,

activitatea Cea mai responsabilă clasă!, 23 - 29 noiembrie 2017,

coordonatori - prof. Anda Boțoiu, prof. Gabriela Rusu

 

„Cea mai responsabilă clasă!” - proiectul care te învață să pășești în viață cu dreptul, care te provoacă să arăți că îți pasă cine ești și ce vei deveni.
Elevii claselor a VI-a intră în competiția responsabilității la școală, acasă, pe stradă, față de ei înșiși.
Regulamentul concursului aici.
Nu rămâne indiferent, fii responsabil!

Sala de Festivități a Colegiului Național a găzduit miercuri, 29 noiembrie 2017, întâlnirea finală a activității Cea mai responsabilă clasă, desfășurată in cadrul proiectului educațional al I.S.J. Iași - Școala pentru valori autentice.

Consistența mesajelor cuprinse în broșurile prezentate de către elevii din fiecare clasă, sfaturile concrete privind responsabilitatea acasă, la școală, pe stradă și față de propria persoană, creativitatea cu care fiecare clasă a abordat tema propusă, spiritul de echipă de care au dat dovadă, calitatea discursului elevilor care au susținut prezentările au dovedit din nou că avem elevi inteligenți, dezinvolți și maturi!

Un moment aparte în cadrul întâlnirii l-a constituit dialogul dintre Ioana Prioteasa și Ioana Popa, eleve în clasa a XI-a B la Colegiul Național, care au dezvoltat ideea de responsabilitate din perspectiva liceenilor.

Spre finalul întâlnirii, a fost proiectat un scurt material video despre responsabilitate, pe care va invităm să îl urmăriți la adresa https://www.youtube.com/watch?v=FpIqyMmRcy8.

Jurizarea a fost sarcina a trei elevi din clasa a XI-a B – Carmen Botoşineanu, Maria Andriescu, Cosmin Rebegea care au decis, conform criteriilor de evaluare anunțate anterior, clasamentul final al concursului:

Premiul al III-lea – clasele a V-a A și a VI-a C

Premiul al II-lea – clasele a VI-a B și a VI-a E

Premiul I – clasele a VI-a A și a VI-a F

MARELE PREMIU – CLASA A VI-A D

Felicitări tuturor elevilor care au participat la acest proiect pentru implicare!

Mulțumiri tuturor profesorilor diriginți pentru coordonarea claselor – prof. Cătălina Rusu – clasa a V-a A, prof. Ana-Maria Belcescu – clasa a VI-a A, prof. Tamara Culac – clasa a VI-a B, prof. Valentina Blendea – clasa a VI-a C, prof. Nicoleta Munteanu – clasa a VI-a D, prof. Gabriela Rusu – clasa a VI-a E și prof. Mihaela Țurcănașu – clas a VI-a F.

Mulțumim tuturor părinților elevilor din clasele participante pentru susținerea proiectului, colegilor profesori pentru implicarea în evaluarea responsabilității elevilor participanți pe parcursul orelor și în pauze, domnului ing. Ștefan Nichifor și elevului Victor Corvin pentru asigurarea asistenței tehnice, elevei Ilinca Zaharia pentru fotografiile realizate, cât și doamnei bibliotecar Mihaela Balan pentru ajutorul dat în gestionarea concursului.

FELICITĂRI și vă așteptam și proiectele pe care le vom propune în lunile viitoare!

Cea mai responsabila clasa

Cea mai responsabila clasa

Cea mai responsabila clasa

Contact

  • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
  • Tel: (0040) 0232 214036
  • Fax: (0040) 0232 264385
  • Email: colegiulnationaliasi@yahoo.com
  • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner