ATELIERELE ARS TRADUCENDI

Vineri 5 octombrie,

cu ocazia Zilei Educației și în cadrul Filit 2018, în parteneriat cu Institutul Francez Iași și cu Centrul German Iași, catedrele de engleză, franceză și germană din Colegiul Național vor desfășura ateliere de traduceri, în și din engleză, franceză și germană. Astfel, elevii de liceu (clasele IX-XII, din Colegiul Național Iași, Colegiul Național E. Racoviță, Colegiul Național M. Eminescu, Liceul V. Alecsandri, Liceul D. Cantemir) vor lucra și dialoga cu traducători profesioniști, cu o experiență bogată în domeniul traducerilor literare și al celor specifice instituțiilor europene.

Atelierele sunt o continuare a concursului național de traduceri Ars Traducendi care se desfășoară în luna mai in școala noastră.

Vor participa traducătorii: Ileana Busuioc, Madălina Marincu, Raluca Neferu (Luxemburg). Florica Ciodaru-Courriol și Philippe Loubière (Franța), Ingrid Baltag și Eva Ruth Wemme (Germania).

Profesori coordonatori: Anda Boțoiu, Alina Crăciun (engleză), Lorina Iacob, Ioana Teodorescu (franceză), Anca Leaută (germană).

Contact

  • Str. Arcu, Nr. 4, Cod 700125, Loc. Iaşi
  • Tel: (0040) 0232 214036
  • Fax: (0040) 0232 264385
  • Email: office@cniasi.ro (colegiulnationaliasi@yahoo.com)
  • Website: www.colegiulnationaliasi.ro

Diplome

An Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image SlideshowAn Image Slideshow 
spinner