Prima pagină Despre Colegiul National Evenimente CEX Matematică Gimnaziu, 2019-2020

CEX Matematică Gimnaziu, 2019-2020

Centrul de Excelenta Judetean - MATEMATICĂ

Anunt: Grupe clasa a 5-a actualizate aici

Anunt: Grupele aici

Marți, 22 octombrie 2019 ora 15:30, va avea loc deschiderea oficială a Centrului de excelență la matematică, in

sala de festivități a Colegiului Național Iași.

Sedintele CEX Matematica pentru gimnaziu se vor desfăşura la Colegiul Naţional Iaşi, în fiecare marţi, ora 16, în următoarele săli:

Clasa a V-a: I.5 (Grupa 1) şi I.8 (Grupa 2)
Clasa a VI-a: I.1 (Grupa 1) şi I.3 (Grupa 2)
Clasa a VII-a: P.2 (Grupa 1) şi I.4 (Grupa 2)
Clasa a VIII-a: I.7
Grupa lot P6

15.10.2019

Anunt: Eventualele contestații se vor rezolva la Colegiul Național (cabinetul de matematică), miercuri, 16.10.2019, între orele 13:30 și 15:30.

Rezultate la testarea CEX matematică, 2019-2020 - aici

Subiectele și baremele de la testarea CEX matematică, 2019-2020 - clasa a V-a, clasa a VI-a, clasa a VII-a

14.10.2019 Repartizarea pe sali la concursul de selectie clasele V - VII aici

Lista elevilor înscrişi on-line aici. Rugăm elevii implicaţi şi pe profesorii lor să verifice baza de date şi să semnaleze eventualele inadvertenţe la adresa Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

Repartizarea elevilor în săli se va afişa Luni, 14 octombrie 2019, ora 13.

În ziua concursului, Marţi, 15 octombrie 2019, intrarea elevilor în săli se va face doar pe la poarta Corpului B (str. Gavril Muzicescu), în intervalul orar 14:30-14:50.

Rugăm părinţii să nu îi însoţească pe copii în liceu; ghidarea concurenţilor în interiorul Colegiului Naţional va fi asigurată de către persoane din şcoală. Elevii vor avea asupra lor doar un act de identitate / carnetul de elev şi instrumente de scris.

Centrul de Excelenţă Iaşi îşi reîncepe activitatea în acest an. La Matematică - gimnaziu se păstrează numărul de grupe: câte două la clasele V-VII şi o grupă la clasa a VIII-a.  De asemenea se va organiza grupa Lot VII-IX.

Înscrierile se fac doar online, în perioada 4-10 octombrie, de către profesorii de matematică ai elevilor interesaţi, care vor verifica și corectitudinea datelor. Nu se fac înscrieri într-o altă formă.

Baza de date cu elevii înscriși va fi publicată pe site vineri, 11 octombrie. Până duminică, 13 octombrie pot fi sesizate eventualele nereguli, prin mail, la adresa Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza

Vor da testare toţi elevii de clasa a V-a pentru 60 de locuri, iar elevii de-a VI-a şi cei de-a VII-a pentru câte 30 de locuri la fiecare clasă.

La  clasele a VI-a  și a VII-a vor fi admiși fără testare primii 29, respectiv 31 de elevi din clasamentul Olimpiadei județene din anul școlar 2018/2019, conform anexei. Acești elevi nu mai trebuie înscriși pe site.

La clasa a VIII-a se va da testare, eventual, după începerea cursurilor.

Pentru grupa Lot VII-IX vor fi trimise invitații de participare elevilor cu rezultate remarcabile în anii precedenţi.

Testarea se va desfăşura marţi, 15 octombrie 2019, ora 15:00, la Colegiul Naţional Iaşi. Proba va consta într-un test grilă, cu durata de 90 minute. Rezultatele se vor afişa în aceeaşi seară, pe acest site. În cursul zilei de miercuri, 16 octombrie, se pot depune contestaţii, după un program care va fi anunţat.

Programul zilei de marţi, 15 octombrie 2019

Clasa a V-a: la ora 15, toţi elevii înscrişi vor susţine testul de selecţie. Prima şedinţă, pentru cei declaraţi admişi, se va desfăşura marţi, 22 octombrie, ora 16.

Clasele VI-VII: la ora 15, elevii care nu se regăsesc în anexă vor susţine testul de selecţie. Cei declaraţi admişi, împreună cu elevii din anexă, vor fi prezenţi pentru prima şedinţă marţi, 22 octombrie, ora 16.

Clasa a VIII-a: Prima şedinţă se va desfăşura marţi, 15 octombrie, ora 16, în sala I 8.

Grupa Lot VII-IX: Prima şedinţă se va desfăşura marţi, 15 octombrie, ora 16, în sala P6.